Władysław Pluta /NR 5’90 (194)


Artykuł pochodzi z czasopisma „Projekt” nr 5’90 | 194
Autor: Krzysztof Dydo

Wybrane fragmenty:

„Władysław Pluta urodził się w 1949 roku w Jeleniu. Studiował na Wydziale Form Przemysłowych Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie . Dyplom w 1974 roku. (…) Uprawia plakat, komunikację wizualną i wzornictwo przemysłowe.”

„Sztukę prostej wypowiedzi wizualnej w mistrzowski sposób posiadł Władysław Pluta. Jego plakaty są bowiem nie tylko papierem zadrukowanym informacją i miłą oku ilustracją, ale przede wszystkim myślą intelektualną autora a do tego , co nieczęsto się obecnie zdarza, łatwą do odczytania i przyswojenia przez potencjalnego odbiorcę.”

„Specyfika jego wykształcenia polega na stałej samokontroli i odrzucaniu zbędnych elementów stylizacji w projektowanych przez siebie opracowaniach graficznych i przemysłowych. W komunikacji wizualnej dąży do absolutnej czystości znaku. Oszczędna stylizacja, proste liternictwo (…).”

„Posiada nadzwyczajną zdolność kojarzenia różnych faktów i elementów. (…) u niego pierwszorzędną rolę gra pomysł, ale nie jest to siłowe rozwiązanie tematu ale leciutki zefirek przelatujący przez jego umysł. Gdy dobiera środki wyrazu, nie kryje, że lubi fotografię i literę, a kolor jeśli już jest to w silnym kontraście barwnym i walorowym. (…) Finezja i ironia to zasadnicze cechy jego prac.”

„W plakatach Pluty nie ma dwuznaczności czy też wieloznaczności symboli tak charakterystycznej dla plakatów metaforycznych. Znaki jakie stawia, choć zazwyczaj są tylko jakimś fragmentami większej całości, są przez widza odbierane jednoznacznie. Racjonalny ich charakter niemal każdorazowo wzbogacony jest przez element humoru, co stawia je w rzędzie plakatów pogodnych i przyjmowanych optymistycznie. Receptura Pluty na plakat – minimalną ilością środków maksymalny efekt.”

Wykorzystane ilustracje:

  1. Władysław Pluta (fot. Jerzy Sabara)
  2. Plakat imprezowy („Każdy kłos się liczy”)
  3. Plakat wystawowy („Genenwartige Polnische Kunst-Ausstellung”)
  4. Plakat teatralny („Krakowiacy i górale”)
  5. Plakat imprezowy („Rajd weteranów szos”)
  6. Plakat imprezowy („Rzeźba roku”)
  7. Plakat teatralny („Dwa teatry”)
Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s