Artykuł pochodzi z czasopisma „Projekt” nr 6’73 | 97
Autor: Zdzisław Schubert
Wybrane fragmenty:
„Warszawski grafik Wiktor Górka, posiada w swym dorobku juz blisko 500 plakatów, w tym ponad 200 filmowych. Pierwsze zrealizowane projekty datują się jeszcze z czasów studenckich w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, skąd po uzyskaniu dyplomu w 1951 r. artysta przeniósł się do Warszawy . Tu związał się ze świeżo wówczas powstałym Wydawnictwem Artystyczno-Graficznym, równocześnie współpracując z Centralą Wynajmu Filmów.”
„W dotychczasowym dorobku Górki zwracają uwagę dwa okresy. Pierwszy, obejmujący mniej więcej lata 1958-1962, zwarty i jednolity stylistycznie, charakteryzuje się płaszczyznowym, graficznym traktowaniem powierzchni plakatu z predylekcją do geometryzacji przedmiotów i kształtów. (…)W warstwie semantycznej artysta koncentruje się na wydobyciu z tematu nastoju, oddania środkami graficznymi specyficznej poetyki dzieła filmowego. Podejmuje także próby interpretacji treści filmu wyłącznie przy pomocy kompozycji literniczych.”
„W okresie ostatnich siedmiu lat następuje w plakatach Górki dość znaczne rozluźnienie rygorów graficznych i szersze wtargnięcie impulsów malarskich („Polska – raj wędkarzy, 1967; „Mazowsze”, „Słodka Charity”, 1970)”
„Istotą (…) twórczości jest, jak sam autor przyznaje, predyspozycja wyobraźni do inspirowania się tematem. Temat niejako narzuca artyście warsztat w danej chwili przydatny, modulując określoną stylistykę.”
„Rysem charakterystycznym wielu plakatów Górki jest żartobliwość. W roku 1961 powstał przewrotny plakat reklamujący uroki polowań w Polsce. Odwrócenie relacji „Myśliwy – zwierzyna” stworzyło zaskakującą sytuację kontrastującą zabawnie z tekstem reklamy.”
„Górka adresuje plakaty do powszechnej widowni. Artysta liczy się ze zdolnościami percepcji zwykłego przechodnia na ulicy i stąd tez wywodzi się jego troska o dobór możliwie prostych środków i konstrukcji semantycznych.”
Wykorzystane ilustracje:
- Władysław Górka (fot. brak autora)
- Plakat cyrkowy, 1971;
Plakat cyrkowy, 1971;
Plakat cyrkowy, 1969;
Plakat turystyczny „Polska – raj wędkarzy”, 1967 - Plakat filmowy „Kwaidan czyli opowieści niesamowite”, 1966
- Plakat cyrkowy, 1971;
- Plakat filmowy „Reszta jest milczeniem”, 1960
- Plakat cyrkowy, 1971;
- Plakat filmowy „Oszukany”, 1973
- Plakat turystyczny „Polska – raj wędkarzy”, 1967
- Plakat filmowy „Nie pije, nie pali , nid podrywa, ale…”, 1971
- Plakat sportowy „IV Bałtycki Kolarski Wyścig Przyjaźni”, 1966
- Plakat turystyczny „Polskie Linie Lotnicze LOT”, 1971
- Plakat społeczny „Club Del Arbol CFE”, 1970
- Rozkładówka artykułu
- Plakat cyrkowy, 1966
- Plakat turystyczny „Polowanie w Polsce”, 1961