Plakaty Macieja Urbańca /NR 1’78 (122)

Artykuł pochodzi z czasopisma „Projekt” nr 1’78 | 122
Autor: Zdzisław Schubert

Wybrane fragmenty:

„Maciej Urbaniec urodził się w 1925 roku w Zwierzyńcu koło Zamościa. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych we Wrocławiu i w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie w roku 1958 roku uzyskał dyplom. Zajmuje się grafiką użytkową, głównie plakatem.”

„Z dwu ścierających się w naszym plakacie tendencji, z których jedna bazowała na intelektualnej sugestii, a druga n zmysłowym działaniu samej plastyki, Urbaniec preferował tę ostatnią.Projektował plakaty o treści politycznych , społecznych, nieobca mu była tematyka handlowa i turystyczna, sporo prac anonsowało imprezy sportowe.”

„W roku 1971 Urbaniec rozszerza swoje zainteresowania na plakat teatralny. Pierwsze realizacje wnoszą tu nowy odcień tak typowej dla niego poetyki, ale pod względem konstrukcji znaku nie odbiegają od realizacji innych autorów (…). Dopiero powstały w 1974 roku plakat do Wesela bulwersuje ludzi. (…) Urbaniec wyszedł tu z założenia, że nikomu w Polsce nie trzeba wyjaśniać czym jest Wesele Wyspiańskiego i słuszniej będzie zawrzeć w plakacie napięcia emocjonalne, jakie niesie dramat. Nowatorstwo tego plakatu tkwi również w samym procesie przygotowania projektu. Plastyczny model plakatu, z użyciem autentycznego sznura, został sfotografowany na barwnej taśmie diapozytowej, stanowiącej już gotowy materiał do procesu poligraficznego, z pominięciem fazy pośredniej w postaci tak zwanego oryginału plakatu.”

„(…) od pewnego czasu obok projektowania plakatów ilustruje również książki, realizuje kalendarze. Obok Starowieyskiego i Świerzego należy do grafików, którzy zaważyli najsilniej na obrazie naszego plakatu lat siedemdziesiątych.”

Wykorzystane ilustracje:

  1. Maciej Urbaniec (fot. Jerzy Sabara)
  2. Okładka Projektu nr 1’78 (121)
  3. Dwie pierwsze strony artykułu.
  4. Plakat: „Pracuj bez takich strat”
  5. Plakat teatralny: „Wesele” Wyspiańskiego
  6. Plakat teatralny: „Don Carlos”
  7. Plakat społeczny: „Stop – dziecko na drodze”
  8. Plakat polityczny: „1 maja”
  9. Plakat teatralny: „Rozmowa w domu państwa Stein (…)”

 

Reklama

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s